Karavan üzerine Sohbet

Sevgili Karavancılar, Karavan Sevdalıları, Kamp Tutkunları ve Üreticiler,

Bugün sizlere kamp karavan sektöründeki durumun benim aklıma eren taraflarından bahsetmek istiyorum.

Ülkemizde bu sektörün ciddi dernekleri var ve bu derneklere çatı olan birde federasyonu var. Bu oluşumlar tamamen olması gereken sivil toplum kuruluşları, faaliyetleri başardıkları başaramadıkları yol haritaları vardır, bu konuda yapılması gereken şey öncelikle karavanı olan herkesin mümkün mertebe bir derneğe üye olarak bu işin içinde olmalarıdır.

- Diğer tarafta sosyal ağlardan (Facebook,İnstagram,Web Siteleri,You Tube) faydalanan benim de içinde bulunduğum sanal oluşumlar mevcut. Buralarda karavan sahipleri, karavan hayali olanlar, karavan merakı olanlar,Tedarikçiler,Üreticiler, duayenler olarak birkaç sayfada yaklaşık elli binlere dayanan rakamlar var (çok daha fazladır) bu ciddi bir sayıdır ne kadarı aktiftir ne kadar fayda sağlanır ne kadar kafa bulandırır bu açık bir tartışma konusudur.

- Bu katılımcıların açık seçik bilgi açlığı vardır merakı vardır hevesi vardır en önemlisi de karavan hayali vardır, mesela ben ve bir çok karavanlı arkadaşlarımızın gezilerimizde hep karşılaştığımız örnek aynıdır: Önce '''içine bir bakabilir miyiz''', '''sonrasında'''' ilerde benimde hayalim böyle bir şeye sahip olmak''' bu bir klasik oldu herkes bunu yaşıyordur.

- Bizim ilgi alanımız burada başlar bir yanda saf tertemiz hayalleri peşindeki talep kitlesi diğer tarafta tamamen vicdani ve insani kriterlerle yol alan arz kitlesi bu tablo biraz garip değil mi nerede bu işin bileni bu işin hakemi arabulucusu nerede karavan sektörünün sahibi.

- Bu vatandaşlar bu araca sahip olurken ölçümüz nedir; Fiyatlandırma, güvenlik, kamp yerleri ve kriterleri, karavancıya hizmet eden akaryakıt istasyonları, Yollardaki AVM lerde koyulması şart karavan ihtiyaç bölümleri, araç kalitesi, eğitimler ,kullanım kılavuzları, servis ve donanım garantileri evet bu aşamadaki soru:: Karavancın sahibi kim haksızlığa uğrayan karavancının Tüketici Hakem Heyetleri, ilgili Adli Kurumların dışında birde meslek kuruluşu kurumu olması gerekmiyor mu. Bu sadece Karavancıyı değil aynı zamanda Kaliteli üreticiyi de ödüllendirecektir.

- Diğer taraftan hakkıyla üretim yapan müşterileri ile teslimattan sonrada çok seviyeli bir geri dönüş kalitesi yakalamış üreten ile diğer yanda işi bitip parasını aldıktan sonra müşterisinin geri dönüşünde surat ekşiten üreticiyi kim dengeleyip değerlendirecek kim ciddi bir caydırıcılık adına görev yapıp sonuç alacak..... Bu sorulara cevap aramak lazım ben yazarım çünkü sütü içtim ağzım yandı şimdi yoğurt yiyenlere üfleyiniz diyorum.

- Yazılarımdan etkilenen rahatsız olanların kendilerine şu soruyu sormalarını arzu ederim neyi eksik yapıyoruz nerede hata var bu kadar serzeniş bu kadar eleştirel yazılar neden kaleme alınıyor.

- Son olarak şunu söylemek durumundayım kitlelere ihtiyacı olan hizmeti vermek ehliyet, liyakat, insaniyet, özveri ,özgüven ve enerji gerektirir, seveceksiniz kendinizi, insanları ve doğadaki canlıları ve en önemlisi de bileceksiniz hangi konuda konuşup nerede susacağınızı ve kime karşı nasıl konuşacağınızı, empati, üslup çok önemli çizgilerdir karavan dünyasının içindeyim amacımız faydalı olmak birikimlerimizi tecrübelerimizi görgülerimizi paylaşmak.

Sevgi sağlık huzur sizinle olsun sevgili dostlar esen kalınız.

NEJAT ÜSTÜNER

27.05.2019