2. UKKF Rally’si

2. UKKF Rally’si – 09.07.2009

Değerli Arkadaşlar,
Sapanca (1)
38 gün sürecek olan Dogu Karadeniz gezisi için karavancilar Sapanca Kirkpinar’da toplanmaya basladilar. Türkiye’de ilk defa gerçeklestirilecek bu büyük tur’a katilmak için Sakarya Park’a ilk gelenler Mersin’den Hüseyin, Sidika Ozan Isil oldu. Onlari Edal Ötügen, Behçet, Demet Can Berkkam takip etti.

Böylelikle katilimin ilk gününde üç motokaravan Sapanca Kirkpinar’daki Sakarya Park’ta yerini almis oldu.

Her yerde bunaltici sicaklarin hakim oldugu bu günlerde, püfür püfür esen Sapanca gölü kenarinda, doganin tadini çikarmaya baslayan ilk katilimcilara yarin da dahil olacaklar var.

15 Temmuz Saat 10.00 Kirkpinar’dan verilecek Start’la Dogu Karadeniz Tur’una çikacak olan Aileler bu süre içinde günlük geziler yaparak çevreyi taniyacaklar. Saban Mergül

Sapanca (2)
Bu keyfi yasayan bilir.

38 gün sürecek olan Dogu Karadeniz gezisi için karavancilarin Sapanca Kirkpinar’daki kampa katilimlar sürüyor.

Türkiye’de ilk defa gerçeklettirilecek bu büyük tur’a katilmak için Sakarya Park’a Mersin’den Hüseyin Isil esi Sidika Isil ve Ozan Isil, Erdal Ötügen, Behçet Demet Berkam ve ogullari Can Berkkam’dan sonra Ulusal Kamp Karavan Federasyonu Baskani Hayati Kaplan ve Esi Fatma Kaplan da katildi.

“Sakarya da baslayip Gürcistan’a kadar sürecek olan Dogu Karadeniz yolculugu sirasinda inanilmaz güzellikleri yasamayi umut ediyoruz” diyen (UKKF) Baskani Hayati Kaplan karavancilik yasamini tadan bu ortamdan kolay kurtulamaz diyor.

Kampinin ikinci gününde Sakarya Park’a gelen Baskan “Esim muhtesem dolmalar yapti. Günesin batisiyla birlikte kuracagimiz sofralarin tadini Sapanca serinliklerinde göle karsi yasamanin zevki daha bir baska” diyor

Asya Kamp Karavan Dernegi ve (UKKF) Genel sekreteri Erdal Ötügen ise “biz buradayiz Sakaryali Karavan Fabrikatörleri nerede” diye takilmaktan geri kalmazken Mersinli Hüseyin Isil ve Istanbul’dan gelen Behçet Berkam “Sakarya Park’a yarin yeni arkadaslarimiz gelecek” dediler.

Yusuf Çinal reportaj yapacak

Yillarin usta gazetecilerinden ve arastirmaci yazar Yusuf Çinal Yillardir yasamini sürdürdügü Belçika’dan dün geldigi Sakarya’a Saban Mergül’ü arayarak kamp ile ilgili bilgi aldi ve kamp yerine giderek karavancilarla reportaj yapacagini açikladi. Çinal “Türkiye’nin Konya’si kadar olan Belçika’da Inanilmaz bir Karavan turizmi var bu haberim eminim onlara çok ilginç gelcek ve muhtemelen gelecek senek katilim bile saglamis olabilecekler diye düsünüyorum” dedi. Bazi TV kanallari özel muhabir gönderecek.

Gerek yazili gerekse görsel basindan da büyük ilgi gören Dogu Karadeniz Tur’u için yol boyu bölge bölge geziyi izlemek için Saban Mergül’den yol haritasini ve tarihlerini istediler. Bu da gezinin çok ilgi görecegi anlamina geliyor.

Sapanca (3)
Katilimlar hiz’la devam ediyor

Sakarya Park’ta üçüncü gününe giren karavancilar bulusmasi hergeçen gün yeni katilimcilarla artiyor. 38 gün sürecek olan Dogu Karadeniz gezisi için Sapanca Kirkpinar Havaalanindaki toplanma yerine bugün de yeni katilimcilar oldu. Erdal Ötügen “Bugün aramiza 3 karavan daha katildi. Erol – Nihal Çandar çifti, Fahrettin-Nur Çifti ve Sungur-Bilge Culdar ve torunlari Deniz. Fahrettin Beyler Kusadasi’ndan, Sungur beyler Marmaris’ten Rally ve Karadeniz gezisi için geldiler. Sabah hos geldin Sohbetinden sonra Otobüsle önce Sapanca çevresindeki dogal güzellikleri Rehberimiz Zafer Balkaya ile gezdik. Istanbul dere ve Masukiyeye gittik. Yemegimizi Masukiye’de yedikten sonra bir tur atip sevgili dostumuz Saban beye bir geçmis olsun ziyareti yaptik” dedi.

Bu arada aksam Anadolu Ajansindan Ersoy Ayyildiz bizi ziyarete geldi ve kisa bir röportaj yaptik. Daha sonra meshur karavanci sohbetlerine daldik diyor. Yusuf Çinal gitmeden haber yaptı.

Yasadigi Belçika’dan tatil yapmak için Sakarya’ya gelen gazeteci, arastirmaci yazar Yusuf Çinal “Karavancilarin yanina gitmekte sabirsizlandim” diyerek bir ön haber yapti.

Belçika da gazetesinde de bu konuyu genisçe duyuracagini belirten Çinal sitesine su uzantiyal haber girdi. Yusuf Çinal Muhtemelen yarin Sakarya Park’ giderek karavanci Aileleri ziyaret edip röportaj yapacak.Sasirtan Ziyaret
Ben sizi bosuna sevmedim ki…

Her zaman söylerim karavancilik bir ayricaliktir diye.

Çünkü karavanci olmak ve o mahallenin bir üyesi olmak hepten ayricaliktir.

Bu toplulugun üyeleri dogayi, dostlugu, yasamayi ve her seyden önce dostlulugu çok iyi bilen ve yasayan insanlardir.

Iste örnegi.

Bugün Saat 16 siralarinda evimin zili çaldi.

Esim hayirdir diye kapiya gittiginde inanilmaz bir sürprizle karsilasti.

Kapida (UKKF) Baskani Hayati Fatma Kaplan, Erdal Ötügen ve Behçet Bekam Çiçekleriyle kapidaydilar
Gafil avlanan esim ve bodruma tatile gitmek için hazirlanan oglum evi adeta harman yerine çevirmislerdi.
Bir yandan telas la daginikligi toplayan oglum diger tarafta misafirleri içeriye davet eden esim ve bunlarin o nazik ve anlamli ziyaretine yatagimdan kalkmaya çalisan ben. Iki dakika içinde yanlarina güçlükle gittigim sirada Erdal Ötügen oturmadan balkona bakabilecekmissin dedi.
Hala sok’tayim
Aman Allahlim inanilir gibi degil.
Çoluk çocuk “bizim aile” karavancilar mahallesi sevgili dostlarim herkes asagidaydi.
Uzatmayacagim, kisaca; siz benim yerimde neler hissederseniz bende onu hatta fazlasini. Gözlerim doldu balkondan bakinca olmaz böyle bir duygu. Iyi ki hastalanmisim yoksa sizin bu kalitenizi bu dostlugunuzu fark edemeyebilirdim.

Simdi hem çok mutlu hem de çok üzüntülüyüm.

O yolculukta olamadigim için.

Allah hayirli yolculuklarla gidip gelmenizi nasip etsin sevgili dostlarim.
Sizi dedim ya bosuna sevmedim diye.
Saban MERGÜL

Sapanca (4)
Bizim mahalle büyüyor

Sakarya Park’ta, dördüncü gününe giren karavancilar bulusmasi, her geçen gün yeni katilimcilarla büyümeye devam ediyor.

38 gün sürecek olan Dogu Karadeniz gezisi için Sapanca Kirkpinar Havaalanindaki toplanma yerine bugün de yeni katilimcilar geldi.

Mustafa-Semahat Aysev, Erol-Necla Peri. Sururi-Nevin çifti katildilar.

Yeni katilimcilarla günden güne daha da renklenen Sakarya Park’in karavancilar mahallesine dönmeye basladigini bildiren Erdal ÖTÜGEN sözlerini söyle sürdürdü. “Bu güzel ortamda yaptigimiz sabah kahvaltidan sonra Tarakliya hareket ettik. Baskan Tacettin Bey bizi karsiladi ve Keskek ile köpük tatlisi ikram etti. Imar müdürü Sahin Bey ise bize Taraklinin tarihi dokusunu gezdirerek anlatti. Bize gösterilen bu sicak ilgi tüm karavanci Aileler tarafindan taktirle karsilandi” dedi.

Ötügen “Taraklidan sonra Poyrazlar gölüne geçtik ve göl kenarinda, biraz yemek biraz çay keyfini göle karsi içimize sindirdik ve kampimiza döndük” dedi.

Bu arada basta (UKKF) Baskani Hayati Kaplan olmak üzere birçok degerli konugun bulustugu Sapanca Kirkpinar’da Erdal Ötügen hem organizasyonda hem de sizlerin gördügü bu fotograflari bana yetistirmeye çalisiyor.

Not;
Biliyorum ki orada herkeste fotograf makinesi var.
Kisaca sizlerde Erdal beye lütfen ara sira fotograf takviyesi yapin.
Hatta foto altina kimin çektigini yazarsaniz daha da güzel olur.
Saban MERGÜL

Sapanca (5)
Sapanca Cennet’inde besinci gün

38 günlük Dogu Karadeniz tur’u öncesi Sakarya Park’ta, besinci gününü dolduran karavancilar Sapanca’nin çevresini görüp tanidikça saskinliklarini ve büyülendiklerini belirttiler

Bir gün öncesini Tarakli ve Poyrazlar gölünde, bugünü ise yine Sapanca çevresinde geçiren karavanci Aileler “bu çevrenin kiymeti bilinmeli ve Sakarya Park projesinin biran önce Türkiye’ye tanitilmasi gerekir” dediler.

Çarsamba sabahi yola çikmadan önce Sali gününü hazirliklar için ayiran karavancilar dün geceyi nese içinde geçirdiler.

Dünden bugüne karavancilar keyfi
Dün aksam Havaanli lokantasinda canli fasil esliginde yemeklerimizi yedik ve bol bol eglendik. Söylenen eski sarkilara hos saatler geçirdik. Bizim as solistimiz Fatma hanimla solist Canan hanimin düetleri gerçekten çok güzeldi. Gecenin tek tatsiz tarafi karavanlarimizin uzun süre cereyansiz kalmasi ve kisa bir telas yasanmasi oldu. Bu sabah yagmurla uyandik, ama biz doga ile iç içe yasamaya aliskin oldugumuz için yagmur gezi programimizi bozmadi.

Önce Fevziye köyüne gittik, orada dere kenarinda sabah kahvelerimizi ve çaylarimizi siril siril akan derenin kenarinda asirlik çinar agaçlarinin semsiye görevini yaptigi masalarda yagmuru Seyrederek ve dinleyerek içtik.

Daha sonra Naturköy’i ziyaret ettik. Gerçekten çok güzel, görülmeye deger bir güzellik. Çevreyi gezdikten ve bol bol resim çektikten sonra yine yagmurdan bu sefer semsiyelerin korumasi altinda yemegimizi yedik ve çaylarimizi içtik.

Hareket saatimizin geldiginde küçük karavanci Can tuvaletlerde küçük bir kayma hareketi ile biraz yere yakin temasta bulunarak bizleri heyecanlandirdi ama bir sey olmadi, sadece heyecandan az daha çantasini unutuyordu.

Aksama kadar yagmur devam etti, aksam saatlerinde yagmur kesildikten sonra yine sohbetler ve klasik karavan ziyaret ve muhabbetleri basladi diyor sevgili karavanci dostlarimiz.

Muhabbetiniz daim olsun ne diyelim.

Sapanca (6)
Zevkli, heyecanli güzel bir yolculuga çikacak olan karavancilar Gürcistan’a kadar sürecek olan Dogu Karadeniz güzergâhindaki güzelliklerin tadini çikaracaklar.

Sapanca Kirkpinar’da çok güzel günlerinin geçtigini ancak “alternatif turizmin temsilcisiyiz” diyen karavancilara Sakarya’dan kültür ya da turizm adina hiçbir kurum ya da kurulusun ilgi göstermemesi burukluk yaratti.

Sakarya Park nerede?

Türkiye’de ilk defa yapilacak böyle uzun ve anlamli bir yolculuk için Sakarya’yi seçen ve gittikleri yerlerde buralardan söz etmek isteyen karavanci Aileler “üstelik Turizm Il Müdürlügünü de ziyaret ettik. Alabilecegimiz bir brosür bile bulamadik. Oysa biliyoruz ki bu bölgede birde Sakarya Park diye bir proje baslatildi. Ancak yaptigimiz arastirmada senelerdir bu çalismanin toplantilar asamasini geçemedigini ve raflardan inemedigini ögrendik” dediler.

Sabah yolculuk basliyor!

Sakarya Park’ta 9 Temmuzda toplanmaya baslayan karavan sevdalilari, yarin sabah çikacaklari yolculuk öncesi, bugünü Sapanca’da dinlenerek geçirdiler. Beyler gezi programini ve yeni katilacaklari tekrar gözden geçirirken.hanimlar ise yol hazirligi için karavanlari toparladi, mutfak temizlik islerini yapilar..

Son ziyaretçi Yusuf Çinal oldu

Sakarya ve özellikle Sapanca çevresinde çok güzel günlerinin geçtigini belirten Erdal Ötügen “bekledigimiz degil, beklemedigimiz dostlarin ziyaretiyle karsilastik. Son gün ziyaretçimiz ise Sapanca Belediyesi Meclis Üyesi Fatih Fil, Hürriyet gazetesi Brüksel temsilcisi Yusuf Cinal, ve gazeteci Bahattin Tiknaz oldu. Bizimle röportaj yapan Çinal ile Avrupa’daki karavan yasami hakkinda karsilikli görüs alis verisinde bulunduk. Yusuf Çinal bize yasadigi Belçika’da çok sayida karavanin oldugunu anlatti. Karavanciligin Türkiye’de de hak ettigi yerde olmasini arzu ettigini belirten Çinal bu sektöre ellerinden gelen destegi verecegini söyledi ve röportajinda su görüslere yer vedi.

http://yenihaber.be/go.php?go=30912a9&do=details&return=last_news&pg=1

Bu arada, bir haftadir konakladiklari tesislerden çok büyük ilgi ve konukseverlik gördükleri için basta Metin bey olmak üzere herkese tesekkür eden Erdal Ötügen “Yarin sabah saat 10.00 da Sapanca’da gerçeklestirdigimiz geleneksel 2. UKKF Rally’sini sonlandirip Dogu Karadeniz gezimize baslayacagiz. Hepimiz Sapanca çevresinin güzelligini ve burada geçirdigimiz güzel günleri filim karelerine ve bellegimize yazarak yarin yola koyulacagiz” dedi.

Saygılarımla,

Erdal Ötügen
Asya Kamp ve Karavan Derneği Bşk.