3. Taraklı Kamp ve Karavan Festivali

3. Taraklı Kamp ve Karavan Festivali – 16.06.2013

Değerli Kampcı ve Karavancı Dostlar,
Bildiğiniz gibi geleneksel hale getirmeye çalıştığımız Belediye başkanımız Sn. Tacettin Özkaraman’ın büyük desteği ile hayat bulan Taraklı Kamp ve Karavan Festivali’nin bu yıl 3.sünü gerçekleştirdik.

Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu’muzun her yıl tüm kampçı ve karavancı dostlarımızı bir araya getirmek, onların tanışma ve kaynaşmasına vesile olmak için düzenlediği bu Festival giderek artan bir ilgi ile büyümektedir. Bu yıl festivale 55 ünite katılmış ve bir rekor kırmış durumdayız.

Festivalimiz 12 Haziran Çarşamba günü başladı, ilk günlerde yaklaşık 25 karavancı spor sahasına yerleştiler. 2 gün yağan yağmur sahayı biraz ağırlaştırsa da biz doğa sevenlerin bir araya gelmesini engelleyemedi. Sonraki günler hava şartları çok uygun geçti.

Yeni katılan arkadaşlarımız Taraklı’yı tanıma gezerek fırsatı bulurken diğer arkadaşlarımız sabah akşam gerçekleştirilen otobüs servisi ile alış veriş, gezi, Taraklı Pazarı ziyareti ve Cuma ibadetlerini gerçekleştirdiler. Cuma akşamı gençlerimiz tarafından yakılan kamp ateşi etrafında gecenin geç saatlerine kadar saz ve ud eşliğinde kamp korosu ile sakinlerimiz hoş vakit geçirdiler.

Festival süresinde Rumeli TV (Yaşayan Sakarya programı), Kanal 7 (sunucu İkbal’in Yöresel etkinlikler programı) ve TRT Haber programları söyleşi ve çekimler yaptılar. Rumeli TV Pazartesi saat 18:00 de, TRT ise önümüzdeki hafta haber akışlarında verecekler.

Yine bu etkinlik süresince Anadolu Üniversitesi Turizm Bölümünden Ece hanımın, karavan turizmi konusunda ilk Akademik tez olan Alternatif Turizm’de karavan turizmini konu alan tezi için anket ve söyleşiler yapıldı.

Festivalimize iki üretici firmada (Başoğlu Karavan ve Moda Karavan) araçlarını tanıtmak için geldiler.

Cumartesi günü kamp alanında yapılan tören ve konserde, önce Bursa Kamp ve Karavan Derneği’ne yeni katılan arkadaşlarımızın katılım belgeleri verildi. Gezenbilir Karavan gurubunca iki yıldır yapılan en iyi Yurtiçi ve yurtdışı gezi anıların ve özgün karavan tasarımı konusunda birinci olan arkadaşlarımıza ödülleri verildi.

3. Kamp ve Karavan Festivali’nin bence en önemli bölümü Gezenbilir Karavan Bölümü moderatörümüz Sn. Levent Güngör arkadaşımızın Gezenbilir Dernek başkanı Sn. Sedat Açıl adına yaptığı, UKKF’na Dernek olarak katılma kararını açıklamasıydı. Uzun zamandan beri duyduğumuz en güzel haberlerden birisi idi. Böylece Federasyonumuz yaklaşık 150.000 form üyesi olan bir derneğin katılımı ile çok büyük bir güç kazanmış, bu güç ile birlikte umuyoruz ki önümüzdeki dönemlerde, kamp ve karavancılık adına çok daha güzel şeyler yapacaktır. Federasyonumuz Gezenbilir’in katılımı ile üye dernek sayısını 7’ye çıkarmıştır.

Törenlerin ardından sanatçı Ümit Kamil Göngör Türk halk müziği konserini vermiştir.

Pazar günü bir çok arkadaşımız Karagöl yaylasına, bir kısmı da günlük yaşamlarını devam ettirmek adına evlerine döndüler. Kalan arkadaşlarımızla Sünnet gölü gezimizi gerçekleştireceğiz.

Bu Festivale, Samsun’dan Bodrum’a, Mersin’den Ankara’ya kadar tüm yörelerimizden gelerek katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, yeni etkinliklerde bir araya gelmek dileği ile mutlu ve bol gezili günler diliyorum.
Erdal Ötügen
UKKF YK Başkanı