Bir Karavanda Kocayın

Bir Karavanda Kocayın;

Peki sürekli veya geçici, karavanda nasıl yaşanır? Bir karavan kaç paradır? Nasıl bir karavan almak gerekir? Öncelikle ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor: Kutu oda bakla sofa bir karavan mı yoksa jakuzili olanlarından mı? Bu kararda da en önemli unsur bütçeniz tabii. Karavanlar sipariş üzerine üretildiği için ne kadar para verirseniz o kadarlık bir karavanınız oluyor. Piyasada alabileceğiniz üç tip karavan var. Bunlardan özellikle moto – karavan ve çekme karavan yaygın. Moto – karavanlar şehir trafiği için pek uygun değil. Aynı konforda bir çekme karavan size arabanızla hareket serbestisi kazandırıyor. Üçüncü tipse arazide ve her türlü zor koşulda kullanılabilecek şekilde üretilmiş. Uzun süre hiçbir şeye ihtiyacınız olmadan karavanda yaşayabiliyorsunuz.

Şu anda Türkiye’de karavan piyasası Başoğlu ailesinin elinde. Başoğlu firması istek üzerine son derece konforlu karavanlar da yapabiliyor ama fiyatı yüksek olduğu için genelde daha ucuz ve ortalama konfora sahip karavanlar tercih ediliyor. Bir de Bursa’da faaliyet gösteren Can firması var. Ayrıca, Avrupa karavan almak da mümkün. Yerlilerden farkları ambiyans ışığına sahip olmaları. Değiştiremediğiniz mekanın tekdüzeliğini gidermek için bu ışığı kullanabiliyorsunuz.

Gelelim fiyatlara… Çift dingilli olup içinde banyosu, tuvaleti, buzdolabı ve aygaz ocağı bulunan dört kişilik karavanların fiyatı 1 milyar 850 milyon. Karavan içinde bulunan her elektrikli alet hem 220 hem de 12 voltta çalışabilecek şekilde ayarlanabiliyor. Arabayla gittiğinizde arabanın elektriğinden, bir yerde konakladığınızda da normal şebekeden yararlanabiliyorsunuz. Aynı özellikleri taşıyan tek dingilli bir karavanın fiyatı 1 milyar 650 milyon lira. Tek dingilli ve üç kişilik olan karavanlar ise 1 milyar 250 milyondan satılıyor.

Karavanınızın içini istediğiniz gibi dekore etmeniz mümkün. Banyosu da olan karavanların altında bir depo yer alıyor. Bu depo dolduğu zaman boşaltma işlemini kendiniz yapabiliyorsunuz. İnsanların ısı değişikliklerinden en az düzeyde etkilenmelerini sağlamak için karavanlarda ısı izolasyonu var. Ayrıca kışın, elektrikli ısıtıcı ya da tüpgaz kullanabilirsiniz. Bir yıl öncesine kadar satın almadan da karavan keyfini yaşayabiliyordunuz. Ancak 6 – 8 kişilik moto – karavanlar kiralayan HEWA adlı şirket artık böyle bir hizmet veremiyor.