Sedre Şenliği

28.09.2008 Sedre Şenliği

Bu yıl 28 Eylül 2008 tarihinde 2. Akdeniz Şenliğini Sedre Kampta gerçekleştirdik. Gerek çevre gezileriyle gerekse etkinlikleri ile dolu dolu günler yaşadık. Bu yıl katılım geçen yıla oranla daha fazla. Karavanları ile gelemeyen arkadaşlar tesisin otelinde kaldılar. Kamp işletmesi eksiklerinin giderilmesi konusunda samimiler. Atık su için önerimizi hemen uygulamaya geçirdiler. Bütün görevliler memnuniyetimiz için ellerinden geleni yapıyorlar. Arefe günü toplanmaya başlayan karavancılar ilk günü yol yorgunluğunu atmak ve özlem giderme sohbetleri ile dinlenerek geçirdiler. Bayramın ilk günü kahvaltıdan sonra toplu halde bayramlaşıldı. Geleneksel bayramlaşma törenimiz Erol Candar’ın duygusal konuşması ile başladı. Bu coşkulu kutlama bütün yabancı konukların ilgi ve takdirleriyle karşılandı.

Şenliğe katılanlar arasında İngiliz Karavancı Andy ve Roza Mary çifti yılın sürprizi oldu. Bizlerle bütün aktivitelere katıldılar. Geleneksel yaşantılarımızın başka bir örneği de Nihal ile Ali çifti için hazırlanan Kına Gecesi Töreni idi. Andy ile Rosa Mary kız tarafını, Hayati ile Fatma hanım erkek tarafını temsil ettiler. Tercümanlığı Koray Beyin yaptığı tören çok eğlenceli oldu. Andy’lerin yakın zamanda evlenecek kızları için istedikleri kına temin edilip kendilerine verildi. Memleketlerinde bu töreni yapacaklarını söylediler. Burada geçirdikleri unutulmaz günleri dostlarına anlatacaklarını buraya gurupları ile gelmek istediklerini söylediler.

Geçen yıl gezilen yerlere ilaveten bu yıl yeni mekanlar da gezildi. İlk gördüğümüz yer Turizme henüz yeni açılan ve çok güzel bir gezi yolu olan ve Alanya Kaymakamının katkılarıyla Sapadere Köyünde yeni açılan Korsanlar Kanyonunu gezdik.Hem görüntü hem de düzenlemesiyle gördüğümüz en güzel Kanyonlardan birisi. Gazipaşa’da Kaya havuzlarını ve tarihi tersane kalıntılarını görme fırsatını bulduk. Alanya ve 1100 metredeki Gedevet Yayla gezisi yapıldı. Yaylada yenilen yemek ve çevre turunun arkasından tarihi Çınar ağacı görüldü hatta bazı arkadaşlarımız çınar ağacı içindeki berberde traş oldular. Tropik bitkilerin yetiştirildiği bir çiftlik ve el sanatları müzeside bu arada gezildi.

Papaya meyvesini ağacında görmek ancak Alanya’da mümkün. Tek üreticisi burada. Bu bitki (diğer adı Ağaçkavunü) içinde birçok vitaminler ve minareler barındırıyormuş. Bazı hastalıklara iyi geldiğini söylüyorlar. Meyve olarak yendiği gibi yemeği ve salatası da yapılıyor.

Alanya da yılın büyük bir bölümünü geçiren diğer Türk Dostları da gece eğlencelerimizde bizlerle oldular. Plaj partisi, yakılan kamp ateşi ile geç vakitlere kadar sürdü. Bu yıl yemekler ve müzik daha iyi idi. Çevre gezisi yaptığımız günün akşamı çok güzel ve anlamlı bir yarışma yapıldı. Değişik bitkilerin adlarının sorulduğu yarışmanın şampiyonu tartışmasız Erdal Ötügen oldu.Tavla ve Okey Turnuvaları düzenlendi. Bunda da ustalarımızı tanıdık. Tavlada Ahmet Kütahya, okey de Meral Çelikörs ile Huriye Acar şampiyon oldular.

Gerek geziler gerekse akşam eğlenceleri herkesi bol bol neşelendirdi. Kumsalda yapılan barbekü ise gerçekten çok keyifli idi. Dans ve folklor gösterileri katılımcılara gerçekten çok keyifli anlar yaşattı. Son gün Aktütün Karakolundan gelen şehit haberleri hepimize üzüntülü bir veda akşamı yaşattı. Teşekkür hediyeleri ve ödüllerden sonra şehitlerimizi anma konuşmalarının ardından geceye son verildi.

Sedre’de geçirdiğimiz bir haftalık tatil sonunda ayrılık zamanı geldi. İşleri olanlar evlerine döndüler. Devam edecek G.A.P.yolcuları yeni rotalarını çizip yola devam dediler.

Erdal Ötügen