01
Mar

Bursa Haber Gazetesi

 

Arkadaşlar Merhaba,
3 Ekim 2014 Cuma günü Bursa Haber gazetesinde Kamp ve Karavan konulu bir söyleşimiz çıktı.Bursa Kamp ve Karavan Derneğinden Tekin ürünlü, Atınç Çoltu ve benimde içinde olduğum gurupla söyleşiye katıldık. Tam sayfa çıkan yazı çeşitli fotoğraflarla birlikte aşağıdaki metin olarak yayınlandı.

HAYATA BAŞKA AÇIDAN BAKANLAR
BURSA KAMP VE KARAVAN DERNEĞİ

Hayatı yaşarken,gaileleri ile boğuşurken bazen önümüzden bir karavan geçiverir.Mutlaka gözümüz takılır.Bir anda içinde hissederiz kendimizi ve tatilde.Sıklıkla da iç geçiririz sonra,’’ah ,ah şimdi olacak böyle bir şey,atlayıp…Biz cümlemizi tamamlamadan gözden kaybolur karavan.Peki hiç düşündünüz mü,nasıl bir hayatı vardır karavancıların dolayısı ile kampçıların.Nerede konaklarlar,ne yerler ne içerler,hakikaten bizim özendiğimiz bir olgumudur karavancılık yoksa onlar da sıkıntılardan nasiplerini alırlar mı?

Bu soruları siz de soruyorsanız,yanıtları ilerleyen satırlarda bulacaksınız.Olur a,belki bir gün siz de kaplumbağ misali yaşamak istersiniz,kamp ve karavancıların perde arkasından haberiniz olsun.

Bursa Kamp ve Karavan Derneğinin,örnek beyefendiler tarafından kurulup yönetildiğini belirtmeliyim önce.Kendileri ile yaptığımız sohbet süresince,kamp ve karavanlarla ilgili o kadar çok konudan konuştuk ki,bir sonraki randevumu ertesi güne aktarmak zorunda kaldım.

Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tekin Urunlu,Başkan Yardımcısı ve sayman Sayın Mustafa Atınç Çoltu, ve Ulusal Kamp Karavan Federasyonu yönetim kurulu üyesi Erdinç Bağcıgil ile dernek binasında yaptığımız söyleşiye Dernek yapısını konuşarak başladık.

Ülkemizde kamp ve karavancılık 1966 yılında Türkiye Kamp ve Karavan Derneği kurulması ile ilk defa bir dernek çatısı altında toplanmaya başlanılmış. TKKD nin Genel Merkezi Ankara’da ve 1974 yılında, Bakanlar Kurulu Kararı ile dernek isminin başına “Türkiye“ sözcüğünü almış. Dernek 1969 yılında F.I.C.C.’ye üye olmuş.2007 yılına kadar tek dernek ve bu derneğe bağlı İstanbul ve Bursa’da Şubeleri ile faaliyetlerini sürdürmüş. 2007 yılına gelindiğinde Türkiye’de ilk defa internet ortamında haberleşmeyi sağlayan ve Web sayfasını kullanıma açan İstanbul şubesi çeşitli nedenlerle fesih kararı almış ve kapanmıştır. Kapanan TKKD İstanbul Şubesi yerine Avrupa ve Asya yakasında olmak üzere iki ayrı Kamp ve Karavan derneği kurulmuş. Bu tarihten itibaren tek merkezden yönetimin doğurduğu eksikliklerin ve sakıncaların ortadan kaldırılması ve derneklerin yurt çapına yaygınlaştırılması amacıyla ülke çapında yeni Kamp ve Karavan dernekleri kurulmaya başlamış.

Kurulan bu dernekler, 2008 yılında bir araya gelerek camianın uzun yıllardan beri ihtiyaç duyduğu ama bir türlü gerçekleştiremediği Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonunu kurarak bu çatı altında birleşmeye başlamış ve şu anda Ülkemizin bu konudaki tek Federasyonu olarak bağlı 9 Dernek ile faaliyetlerini sürdürmekteler.Dernek Belçika Merkezli FICC ye de kayıtlı. Erdinç Bey FICC yi şöyle anlatıyor: Ülkemizde ilk olarak TKKD bu organizasyona üye olmuş ve 1969 dan beri çeşitli faaliyetlerine katılmıştır. Türkiye, 1973 yılında İstanbul (Kilyos) ve 2006 yılında İzmir’de (Gümüldür) F.I.C.C. Rally organizasyonu gerçekleştirmiştir.2011 Yılı F.I.C.C. Yönetim Kurulu (Concil) toplantısı TKKD’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.F.I.C.C, 1933 yılında kurulmuş, kurulduğunda 7 ülkeden 16 Kulüpden oluşmuştu. Bugün sayıları 32 ülkeden 56 Federasyon ve Kulüp’e ulaşmıştır. Ulusal ve uluslararası düzeyde, bünyesindeki teknik komiteleri vasıtasıyla kampçılığı tanıtan, koruyan ve teşvik eden tek güçtür.F.I.C.C, her yıl bir yada birden fazla yörede, adayların önceden ev sahipliği için onaylandığı, Rally adını verdikleri, kampçı ve karavancıların bir araya gelerek tanışmak, kaynaşmak ve kültürlerini paylaşmak için yaptıkları birliktelik etkinliği düzenlemektedir. Bu etkinliklerde genellikle ülkeler kendi milli kıyafetleri, bayrakları ve flamaları ile birlikte açılış seramonisi düzenlemekte ve müzik eşliği ile kendilerini tanıtmaktadırlar. Yine bu etkinlik kapsamında kişiler kendi aralarında küçük çapta hediye, bayrak, rozet gibi hatıra eşyalarını birbirlerine vermekteler.Rally süresince her ülke kendi ülke kültür ve yiyeceklerini tanıtmak maksadıyla “gün” düzenlemekte ve kendilerini yakından tanıtma fırsatını bulmaktadır.Rally’lere sadece F.I.C.C. üyeleri katılabilmekte, bu katılım organizasyonu yapan ülkenin belirleyeceği bir tutarı ödemek zorundadır.

1984 yılından beri Bursada faaliyette olan Kamp ve Karavan Derneğinin Bursa daki öyküsününü de,Dernek Başkanı Tekin Bey anlattı. Gümüştepe Mahallesi’nde 12 dönüm üzerinde yapılan Bursa’nın ilk kamp ve karavan alanıdır. kapılarını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Nilüfer CHP İlçe Başkanı Özgür Şahin, Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı Erdal Ötügen ile çok sayıda davetlinin katıldığı törenle karavan turizmine gönül verenlerle birlikte faaliyete başladık. Bursa’nın karavan turizminden gereken payı alması ve gelen turistlere ev sahipliği yapabilmesi konusunda bu tesisimizin önemi büyük. Türkiye’de böyle bir kamp karavan alanı yok.Bu vesile ile Sayın Bozbey’e bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Uludağ Kamp ve Karavan Derneği işbirliği ile Gümüştepe Mahallesi’nde halı sahanın yanında bulunan 12 dönümlük alanda yapılan düzenleme ile bölgeye 70 metrekare idari bina, 360 metrekare sosyal tesis, içinde yemek pişirme, çamaşır yıkama, duşların, tuvaletlerin olduğu 154 metrekare büyüklüğünde bir bina, karavan park alanları ve çadır kamp alanlarıyla 70 ünite kapasiteli dört dörtlük bir tesis kazandırıldı. Tesisin en önemli bir diğer özelliği ise, çocuklarını kampçılık ve doğayla tanıştırmak isteyen ailelerin, güvenli bir ortamda burada kamp yapmasını sağlayacak olması. Dünya standartlarında planlanan kampta kampçıların enerji ve haberleşme ihtiyaçlarının karşılanacağı ünitelere de yer verilecek olması yerli ve yabancı karavancılar için büyük kazanım olacak.

Erdinç Bağcıgil ilave olarak kamp ve karavan turizminin önünü tıkayan sorunlara değinerek: Özel tüketim vergisinin karavan ve motokaravan alımlarında makul bir seviyeye düşürülmesi Motokaravan muayenelerinin 1 yıl yerine 2 yılda bir yapılması, Motokaravanlarda ki sigorta bedellerinin kabul edilebilir bir seviyeye çekilmesi, 2634 sayılı Turizm teşvik yasası ek 2 maddede belirtilen yabancıların Türkiye de iki yıl kalabilecekleri hükmünün uygulanması. Avrupa’dan gelecek karavancılar için Özel ve devlet kurum kuruluşlarıyla anlaşarak karavan taşımacılığına uygun gemi sağlanması, Karavan ve motokaravanlarda standartların belirlenmesi, Ticari araç kapsamında olmayan “hususi araç” niteliğindeki karavanların tüm köprü geçişlerinin serbest olması.

– LPG kullanımının (LPG’yi motor yakıtı olarak kullananlar hariç) karavanların bir parçası olması nedeniyle karavanların feribotlarla ulaşımının sağlanması . ile ciddi sorunların ortadan kalkacağını ,Turizm bakanlığının Kamp karavan turizmi ile daha yakından ilgili çalışmalar yapmasını arzuladıklarını ifade etti . Dernerneğin Face Sayfasında her türlü bilgi mevcut.

Günlük 20 tl bedelle konaklanabilen Misi kamp alanının ciddi bir güvenlik ağı da mevcut.Bursa’nın büyüklüğünün yüz ölçü ile değil,yapılan yatırımlar ve onların getirileri ile ölçülmesi gerekliliğini düşünüyorum.Eğer bir gün siz de,kamp ve karavancı olmaya karar verirseniz,Bursa kamp ve karavan Dernek yöneticilerinin her türlü konuda yardımlarını esirgemeyeceklerinden eminim.

OLCAY ERÖZDEN

Bursa Haber Gazetesi
Haber Koordinatörü

Yorum Yap